Co to znaczy zaangażować się w związek?

Każdy związek jest inny, a każdy zaangażowanie w relacje dwojga ludzi pojmuje na swój sposób. Niedopasowanie w kwestii zaangażowania może być źródłem wielu konfliktów, a nawet rozpadu związku. Psychologowie określili jednak najważniejsze elementy, które świadczą o zaangażowaniu w związek lub o braku zaangażowania.

Uczucia

Każdy związek, w który jesteśmy zaangażowani powoduje emocje i uczucia. Czuje się nie tylko miłość, ale też tęsknotę, radość, szczęście. Mogą się też oczywiście pojawić negatywne uczucia jak na przykład zazdrość. To co świadczy więc o braku zaangażowania w związek jest więc obojętność jednego lub obu partnerów.

Myślenie

Kiedy jesteśmy zaangażowani w związek uczuciowy myślimy o naszym partnerze. Myślimy o nim zarówno w kontekście marzeń, przyjemności, ale też uwzględniając swojego ukochanego/ukochaną w planach na przyszłość. To również myślenie o tym jak doskonalić wzajemne relacje, jak sobie nawzajem pomagać i jak się wzajemnie uszczęśliwiać.

Decyzje

Dowodem na zaangażowanie w związek jest też podjęcie decyzji o tym aby dbać o związek, by trwać w nim nawet pomimo trudności i kłopotów, choć oczywiście nie bezwarunkowo, bez względu na zachowanie partnera czy zadowolenie ze związku. Każdy z partnerów musi świadomie podjąć decyzję o pielęgnowaniu związku.

Działania

Najważniejszym elementem zaangażowania jest jednak działanie, a nie deklaracje. Oczywiście mówienie o swoich uczuciach jest niezwykle ważne, ale poparte powinny być czynami. Zaangażowanie wyrażamy więc poprzez zainteresowanie życiem drugiej osoby, sprawianie, aby stała się ona integralną częścią życia, na przykład poprzez wprowadzenie jej do swojego kręgu rodziny i przyjaciół, zaangażowanie wyrażamy też poprzez skłonność do kompromisów, dbałość o dom.

Dla wielu osób ślub jest potwierdzeniem zaangażowania w związek, choć oczywiście nie każdy odczuwa potrzebę zawarcia związku małżeńskiego, co nie zawsze oznacza brak zaangażowania. Jednak pewne jest, że zaangażowanie w związek z obu stron jest niezbędne by był on trwały, udany i satysfakcjonujący.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 15 =

Przewiń do góry