Jak zadbać o relacje z dzieckiem po rozwodzie?

Zdecydowaliście, że nie chcecie być razem. Dotąd tworzyliście rodzinę, ale niestety, życie ułożyło się tak, że zakończyliście związek. Początkowy okres po rozwodzie może być dla Was trudny. Zainwestowaliście przecież we wspólne życie, a teraz pora budować je od nowa, bez siebie. Z pewnością nie jest to dla Was proste. Szczęśliwie jesteście dorośli i odpowiedzialni za samych siebie. Poradzicie sobie, staniecie na nogi. Nie zapomnijcie jednak o tych, którzy być może najbardziej przeżywają Wasze rozstanie – Waszych dzieciach. Oczywiście dokonaliście wyboru mając na względzie również ich dobro. Nie chcieliście, żeby wychowywały się w atmosferze napięcia i słuchając Waszych kłótni. Bez względu na to, co było przyczyną Waszego rozwodu, dzieci brały udział w Waszych konfliktach. Najpewniej był to udział bierny – słyszały podniesione głosy za ścian albo dostrzegały, że dużo milczycie w swojej obecności. Być może były świadkiem, jak któreś z Was narzekało na współmałżonka. Może widziały, jak płaczecie?

Nie ma możliwości, by dziecko na jakimś poziomie nie ucierpiało przez to, co Was spotkało. Trauma rozwodu rodziców często towarzyszy ludziom przez całe życie. Bez wątpienia jednak możecie dużo zrobić, by pomóc małemu człowiekowi zaakceptować zaistniałą sytuację, dać mu wsparcie psychiczne i pozostać w bliskości z nim niezależnie od tego, czy mieszka z Wami, czy z drugim małżonkiem.

Regularnie poświęcaj czas

Bez względu na to, czy jesteś tym rodzicem, który najczęściej sprawuje opiekę nad dzieckiem, czy tym, który musi zabiegać o spotkania (może dzielicie się równo po połowie?) pamiętaj, by regularnie przeznaczać dziecku określoną ilość czasu. Teraz, kiedy wszystko stoi na głowie, młody człowiek ma dwa domy i nierzadko dwie rodziny, istotne jest, by mógł odnaleźć się w jakiejś nowo ustalonej rutynie. Uzgodnijcie więc, najlepiej wszyscy razem, jaki system Wam odpowiada i trzymajcie się planu.

Nie musicie robić niczego szczególnego. Jeśli jesteś z pociechą tylko okazjonalnie, pamiętaj, by nie dostarczać mu zbyt wielu bodźców, nie zabawiać go na siłę. Spędzajcie czas miło, ale pożytecznie. Zjedzcie razem obiad, odróbcie lekcje, idźcie na spacer. Oczywiście możecie się bawić, iść do kina, czy do sali zabaw, ważne jednak, by, na ile to możliwe, zachować dotychczasową „normalność” waszej relacji.

Rozmawiaj

Ważne jest, by Wasza pociecha rozumiała sytuację, w której znalazła się Wasza rodzina, jednak nie powinna znać bolesnych szczegółów. Nie opowiadajcie o przewinieniach drugiej strony. Dla dziecka to jest zbyt trudne, by wchodzić w zawiłość Waszych relacji. Poza tym kocha Was oboje i nie chce źle myśleć o swojej mamie, czy tacie. Mały człowiek nie może być Waszym sojusznikiem w sporze z byłym partnerem, to niedopuszczalne. Oczywiście nie musicie wybielać wizerunku współmałżonka. Wyciszcie emocje i ograniczajcie się do stwierdzania prostych faktów. Najważniejsze jest, żeby Wasze dziecko wiedziało, że nie jest w żaden sposób winne temu, że przestaliście się kochać oraz, że oboje kochacie je równie mocno, co przed rozwodem. Pytajcie je również o jego odczucia i emocje. Powinno czuć, że zawsze je wysłuchacie i zrozumiecie.

Zapewnij fachową pomoc

Pamiętaj, że przy wszystkim, co możesz zrobić dobrego dla swojego dziecka, jednego mu nie jesteś w stanie zapewnić – własnej bezstronności. Wszystko to, co się wydarzyło w Waszym życiu rodzinnym, porusza w Tobie silne emocje. Choćbyś się bardzo starał, nie zdołasz ich zupełnie od siebie odsunąć. Tymczasem nieocenioną pomocą może się okazać udział osoby, która potrafi zachować dystans i uważnie wysłuchać tego, co ma do powiedzenia najmłodszy członek rodziny. Psycholog posiada wiedzę o typowych reakcjach, zna sposoby na dotarcie do sedna problemu i często jest wstanie udzielić rad i wskazać drogę do odzyskania poczucia bezpieczeństwa. Warto skorzystać z porad psychologa.

Bywa, że trauma spowodowała większe szkody, niż tylko psychologiczne. Nie bójmy się, skorzystajmy z pomocy psychiatry dziecięcego.

To, czy zareagujemy w odpowiedni sposób, może zaważyć na losach ukochanych przez nas istot. Zadbajmy więc o nie na wszystkich płaszczyznach, by mogły cieszyć się dzieciństwem mimo trudnych doświadczeń.

Sprawdź: ” porady psychiatryczne ceny „.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście + dziewiętnaście =

Przewiń do góry