Jak zakończyć toksyczną relację?

Trudno jest żyć bez bliskich nam osób, jednak jeszcze trudniej odnaleźć się w przypadku toksycznej relacji. Choć taka sytuacja wydaje się być bez wyjścia, tak trzeba sobie uzmysłowić, że dorośli mają wybór także w przypadku kontaktów międzyludzkich. Czym się więc cechuje toksyczna relacja i jak ją ostatecznie zakończyć?

Bez względu na charakter zażyłości, toksyczna relacja z kimś sprawia, że po kontaktach z taką osobą czujemy się po prostu gorzej. Spada energia, poczucie wartości i ogólne samopoczucie. Często osoba zabierająca życiową energię, nie musi być wprost krytyczna czy niemiła. A mimo to, nie czujemy się komfortowo. Zwykle też osoby tkwiące w toksycznej relacji zauważają, że druga strona mocno skupia się na sobie, nie słucha i nie wspiera. Co więc zrobić, aby zakończyć taką znajomość?

Przede wszystkim, trzeba sobie uzmysłowić istnienie złej relacji, zwracając uwagę na wyżej opisane symptomy. Świadomość faktu, że jakaś relacja nie jest dla nas dobra to pierwszy krok do podjęcia decyzji o zmianie. Oczywiście na tym etapie pojawią się zahamowania w postaci argumentów, które każą nam tkwić w danej relacji. Być może będą to wspomnienia, krytyka samego siebie, poczucie wiary w zmianę u drugiej osoby czy lęk przed samotnością. Wiele z tych argumentów nie ma jednak przełożenia na rzeczywistość, zwłaszcza gdy bierze się pod uwagę własne dobro. Warto jest również wyobrazić sobie życie bez danej osoby i pozytywnie kreować plany, które pozwolą po prostu cieszyć się szczęściem. Kolejnym etapem zakończenia toksycznej znajomości jest rozmowa z drugą osobą. Swoje przemyślenia warto również wyrazić w postaci listu czy wiadomości elektronicznej. Wówczas uniknąć można dodatkowych dyskusji, które mogą złamać w podjętej decyzji. Istotne jest także bycie konsekwentnym i wciąganie się w żal ze strony drugiej osoby. Choć może ona widzieć dany problem zupełnie inaczej, tak nie oznacza to, że decyzja o zakończeniu znajomości nie jest słuszna.

Zdarzają się przypadki, że ze względu na inne czynniki, trudno jest całkowicie zakończyć jakąś znajomość. Toksyczna relacja funkcjonować może chociażby w kręgach rodzinnych. Wówczas warto również pomyśleć o sobie, a kontakty ograniczyć do oficjalnych spotkań czy grzecznościowych wymian zdań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × pięć =

Przewiń do góry